Przed podróżą | Poradnik podróżnika | www.wyszukiwarka-lotow.pl

ODPRAWA ON-LINE

 

Odprawa przez Internet jest obecnie oferowana przez coraz większą liczbę linii lotniczych. W przypadku niektórych przewoźników to jedyna z możliwych opcji odprawy. 

Każda linia lotnicza ustala czas przed wylotem od kiedy do kiedy można odprawić się online.

 

Aby skorzystać z wygodnej odprawy przez internet wystarczy posiadać dostęp do internetu oraz drukarkę!

 

Masz już bilet lotniczy? Masz też dostęp do internetu i drukarkę? Odpraw się przez internet, aby:

  • skrócić czas oczekiwania na lotnisku
  • zająć najlepsze miejsca w samolocie

 

Pamiętaj, że:

- aby odprawić się przez internet potrzebujesz numeru rezerwacji oraz nazwisko pasażera

- musisz zabrać ze sobą na lotnisko dokument tożsamości użyty podczas odprawy przez internet, a także wydrukowane karty pokładowe (boarding pass), które uprawniają do wejścia na pokład samolotu. Zagubienie kart pokładowych wiąże się z wysokimi opłatami dodatkowymi, a nawet niemożliwością wejścia na pokład samolotu. Najlepiej kiedy karta pokładowa zostanie wydrukowana jednostronnie w kolorze czarno-białym. 

- w przypadku odprawy online tracisz możliwość dokonania jakichkolwiek zmian w bilecie lotniczym

- niektóre linie lotnicze umożliwiają online check-in tylko podróżnym z bagażem podręcznym. Opcja odprawy online nie jest często możliwa także dla niemowląt oraz ich opiekunów. Przez skorzystaniem z odprawy przez intenet sprawdź jej warunki w wybranej linii lotniczej.

- czasem odprawa online możliwa jest dla wybranych lotnisk

 

 

OPŁATA TRANSAKCYJNA

 

Opłata transakcyjna jest opłatą stałą doliczaną do ceny biletu lotniczego przy rezerwacji za pośrednictwem biur podróży i innych pośredników. Należna jest za wystawienie biletu lotniczego (za każdego pasażera) i czynności z tym związane.

Wysokość opłaty transakcyjnej zależna jest od rodzaju linii lotniczej i nie podlega zwrotowi.

 

 

BAGAŻ REJESTROWANY

 

Bagaż rejestrowany to inaczej bagaż główny lub bagaż odprawiany nadawany podczas odprawy biletowo-bagażowej. Przewożony jest w luku bagażowym samolotu.

Każda linia lotnicza odrębnie określa limity wagowe i ilościowe bagażu rejestrowanego.

 

ZWIERZĘTA NA POKŁADZIE SAMOLOTU

 

Część linii lotniczych zezwala na przewożenie zwierząt w samolocie (najczęściej dotyczy to psów i kotów) za dodatkową opłatą. Warunki przewozu są określane w regulaminie linii lotniczej. O zamiarze przewozu należy poinformować obsługę linii lotniczej podczas lub przed rezerwacją biletu lotniczego.

Przewóz małych zwierząt odbywa się z reguły w specjalnych pojemnikach o określonej maksymalnej wadze (np. 6-8 kg), jednak pojemnik ten nie może być umieszczony na fotelu pasażera, nawet w przypadku wykupienia dodatkowego miejsca siedzącego. Najczęściej możliwy jest przewóz jednego zwierzęcia na jednego pasażera.

Należy pamiętać, że do przewozu zwierząt mogą być wymagane dodatkowe dokumenty, takie jak np. paszport, dowód szczepienia, tatuaż, mikroczip.

 

 

DOKUMENTY PODRÓŻY DLA DZIECI

 

Dziecko, jako pasażer samolotu, może podróżować na podstawie:

- paszport tymczasowy

- paszport

- tymczasowy dowód osobisty

 

 

PODRÓŻ DOOKOŁA ŚWIATA Z JEDNYM BILETEM LOTNICZYM

 

Dla tych, którzy nie mogą się zdecydować, gdzie polecieć lub marzą o podróży dookoła świata, linie lotnicze oferują bilet na podróż dookoła globu. Zamiast polować na kilka osobnych biletów i wydawać duże sumy pieniędzy, można zarezerwować bilet RTW - Round The World. Ten typ biletów nie jest jeszcze zbyt popularny w Polsce, ale warto się bliżej przyjrzeć na czym polega podróżowanie z kontynentu na kontynent po dokonaniu jednej rezerwacji.

 

Jakie są warunki?

Decydując się na bilet RTW trzeba wiedzieć, że loty muszą odbywać się w jednym kierunku. Lecąc na wschód, nie można nagle zawrócić na zachód i potem znowu polecieć na wschód. Lot kończy się w kraju wylotowym, ale miasto jest obojętne. Taki bilet jest ważny przez okres 1 roku, a minimalna ilość dni w podróży to 10.

 

Czy to się opłaca?

Kupno biletu dookoła świata jest tańszą opcją, niż kupienie kilku oddzielnych biletów. Oczywiście bilet taki też składa się z kilku, ale w ramach jednej rezerwacji, a nie wielu niezależnych od siebie. Cena końcowa biletu RTW zależy głównie od ilości międzylądowań, pokonywanej odległości oraz miasta wylotu. Im więcej międzylądowań, tym wyższa cena za bilet, a wylot z Londynu jest tańszy, niż wylot z Polski. Czasem trasa bywa z góry narzucona, ale często to kupujący decyduje, które kraje i miasta odwiedzi spośród puli linii lotniczych. Jeśli zależy nam na możliwości zmiany trasy w trakcie podróży, to koszt biletu będzie wyższy. Droższy bilet RTW pozwala na elastyczność. Można lądować w jednym mieście, a wylatywać z innego, nie tylko miasta, ale nawet kraju.

Planując podróż dookoła świata, należy mieć na uwadze, że to nie tylko kupno przelotu. Należy mieć finanse na opłacenie noclegów, wyżywienie i inne wydatki, również te nieprzewidziane. Warto też być przygotowanym na to, że część trasy trzeba będzie pokonać na własny koszt. Może się to odbyć lokalnymi liniami lotniczymi lub jakimkolwiek innym środkiem transportu. A przede wszystkim warto starannie obmyślić trasę. I jeszcze jedno, latając dookoła świata "zbiera się" mile, dzięki którym można kiedyś znowu gdzieś polecieć, tym razem za darmo.

 

 

JAK SZUKAĆ TANICH LOTÓW?

- Nie czekaj do ostatniej chwili. Bilety w dniu wylotu mogą osiągać horrendalnie wysokie ceny. Poszukiwania tanich biletów lotniczych warto zacząć trzy, dwa miesiące wcześniej. Pamiętaj, że jeśli wylot będzie miał się odbyć w okolicy świąt lub nowego roku, ceny mogą być wyższe.

- Śledź promocje lotnicze, zapisz się na newslettery linii lotniczych i wyszukiwarek lotów.

- Sporządź listę miejsc, do których chciałbyś polecieć. Bądź elastyczny także co do daty podróży. Zaplanuj urlop po znalezieniu tanich lotów.

- Rozsądnie wybieraj linie lotnicze. Tani przewoźnicy oferują tańsze bilety lotnicze, ale wymagają opłat za bagaże lub inne usługi. Latają często na mniejsze lotniska, oddalone od centrów miast o kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt kilometrów, co zwiększa koszty transportu.

- Oczywiście mniejsze miejscowości, do których lata sporo tanich linii, same w sobie mogą stanowić cel podróży. Co za tym idzie, unika się dodatkowego kosztu dojazdu pociągiem lub autobusem.

- Nie bój się przesiadek. Czasem loty z przesiadkami są tańsze, niż loty bezpośrednie. Pamiętaj, że lecąc tanimi liniami, musisz zaplanować więcej czasu na przesiadkę, ponieważ w razie spóźnienia, nie otrzymasz zwrotu pieniędzy za bilet.

- Korzystaj z odprawy on-line, która jest bezpłatna.

- Podróżuj z bagażem podręcznym. W tanich liniach lotniczych zazwyczaj trzeba zapłacić za bagaż rejestrowany. W większości tradycyjnych linii bagaż nadawany jest wliczony w cenę biletu, ale sporo przewoźników wprowadziło tańszą taryfę, obejmującą jedynie bagaż podręczny.